Çeşitliliğiyle, dokusuyla ve insanlarıyla İstanbul’un küçük bir yansıması olan İstiklal Caddesi her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. İstiklal caddesi sosyal ve ticari yönden oldukça büyük öneme sahiptir. Eğer siz de İstiklal Caddesi’ne ilk defa gidecekseniz İstiklal Caddesi rehberimize mutlaka göz atın deriz. İşte tüm güzelliğiyle İstiklal Caddesi.

istiklal-caddesi-rehberi

İstiklal Caddesi hakkında bilgi

İstiklal Caddesi’nin tarihi uzun yıllar öncesine dayanmaktadır. Bölge Bizans zamanında Latin toplulukların bulunduğu bir Cenova kolonisidir. Osmanlı zamanına geldiğimiz zaman bölge günden güne hareketlenmiştir. Fransa ve İtalya gibi birçok milletten insan burada yaşamıştır. Bu yaşayışın temel sebepleri arasında bölgenin ticari açıdan verimli olması yatmaktadır. Cadde Fransızların sayesinde ticaret ve aynı zamanda mimari açıdan önemli yollar katetmiştir. Fransız etkisi caddenin “Grande Rue de Pera” ismiyle anılmasını sağlamıştır. Cadde 17. ve 18. yüzyıllar arasında genişlemeye devam etmiştir. 19. yüzyılda tam olarak dolmuştur. Caddedeki altyapı çalışması Abdülaziz döneminde başlamıştır. İstiklal Caddesi Cumhuriyet ile Cadde-i Kebir olarak anılmıştır. Daha sonralarında izlenen olumsuz politikalar ile yabancı nüfus azalmıştır.

 

İstiklal Caddesi’nde görülmesi gereken yerler

İstiklal Caddesi’nde görülmesi gereken birçok yer bulunmaktadır. Bu yerlerin bazıları yol üstünde bazıları ana caddeye kısa mesafededir. Bu yerler arasında; Taksim Meydanı, Galatasaray Lisesi Meydanı, St. Antuan Kilisesi, Asmalı Mescid, Tünel Meydanı, Alman Lisesi, İsveç Konsolosluğu, Santa Maria Draperis Kilisesi, Salt Beyoğlu, Borusan Kültür ve Sanat Merkezi, Mısır Apartmanı, Aznavur Pasajı, Hacopulo Pasajı, Panayia Rum Ortodoks Kilisesi, Atlas Pasajı, Çiçek Pasajı, Sahne Sokak, Halep Pasajı, Terkos Pasajı vardır.

galatasaray lisesi

İstiklal Caddesi’nde yenebilecek sokak lezzetleri nelerdir?

İstiklal Caddesi sokak lezzetleri açısından oldukça zengin bir caddedir. Caddede günün her saatinde midye dolma bulmak mümkündür, esprili sunumlarla Maraş dondurması yenebilir, atıştırmalık olarak Islak hamburger yenebilir, kış aylarında kestane kebap tercih edilebilir, tüm bunlara ek olarak süt mısır, halka tatlı, kokoreç, nohutlu pilav ve içli köfte de İstiklal Caddesi’nde yenebilecek sokak lezzetleri arasındadır.

kestane kebap

İstiklal Caddesi’nde neler yapılır?

İstiklal Caddesi oldukça kozmopolit bir bölgedir. Bu yüzden gün içinde yapılabileceklerin sınırı yoktur. İstiklal Caddesi’nde;

  • Pasajlar gezilerek ucuz giyim ürünleri alınabilir.
  • Butiklere girilerek eşi benzeri olmayan ürünler satın alınabilir.
  • İstiklal Caddesi’nde yer alan sokak müzisyenleri dinlenebilir & sokak performans sanatı yapanlar izlenebilir.
  • Köklü restoranlarda çeşitli lezzetler tadılabilir.
  • Manzarası güzel olan mekanlar deneyimlenebilir.
  • Salt Beyoğlu ve Borusan Kültür Sanat Merkezi gibi yerlere gidilerek kültürel aktivitelere katılınabilir.
  • İstanbul’a en güzel yerden bakan mekanlar ziyaret edilebilir.
  • Mimari yönden ilgi çeken binalar incelenebilir.
  • Tarihi yerler gezilebilir.
  • Tarihi tramvay hattında yolculuk yapılabilir.

 

İstiklal Caddesi’ne nerededir ve nasıl gidilir?

İstiklal Caddesi Beyoğlu ilçesinde yer almaktadır. İstiklal Caddesi’nin sonunda Şişhane metro durağı, başında ise Taksim metro durağı yer alır. Bu yüzden ‘’M2 Yenikapı- Hacıosman Metro Hattı’’ kullanılarak caddeye sonundan veya başından kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir. Eğer bu hat üzerinde değilseniz, bu hatta aktarma yaparak buradan ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun dışında bölgeye sarı dolmuş, belediye otobüsü ve füniküler seferleri de bulunmaktadır.

İlgili Yazılar

Yorum Yap