İstanbul oldukça büyük bir şehir. Ve bu büyüklük insan kalabalığı, trafik ve dahası olarak karşımıza çıkmakta. Durum böyle olunca hepimiz sık sık şehrin gürültüsünden kaçıp uzaklaşmaya, tertemiz havayı ciğerlerimize doldurmaya ihtiyaç duyuyoruz. Ve böyle hislere kapıldığımızda gözümüz hemen İstanbul dışına çevriliyor. Oysa İstanbul’da da hala doğayla iç içe vakit geçirebileceğimiz alanlar mevcut. Hatta bazıları şehrin tam ortasında bulunuyor! Siz de şehrin gürültüsünden kaçıp temiz hava solumak istiyorsanız İstanbul’un bu yeşil alanlarına mutlaka göz atın deriz!

 

Maçka Demokrasi Parkı

”Çok uzaklaşmadan temiz hava alabileceğim yeşil bir alana gitmek istiyorum” diyorsanız mekânınız Maçka Demokrasi Parkı. Maçka Demokrasi Parkı’nın içinde keyiflli yürüyüşler yapabilir, park içinde bulunan aletlerde kardiyo çalışabilir, piknik yapabilir ve gününüzü burada geçirebilirsiniz.

 

Belgrad Ormanı

İstanbul’daki en fazla ziyaret edilen yeşil alanlardan bir tanesi olan Belgrad Ormanı, şehrin gürültüsünden kaçmak için muhteşem bir seçenek. Belgrad Ormanı’nda yürüyüş veya koşu yapabileceğiniz birçok parkur bulunuyor. Bunun dışında kendi yiyeceklerinizi ve malzemelerinizi götürerek kahvaltı veya mangal da yapmanız mümkün.

 

Gülhane Parkı

Osmanlı döneminde Topkapı Sarayı’nın dış bahçesi olarak kullanılan Gülhane Parkı Tarihi Yarımada turu yaptıktan sonra mutlaka uğranması gereken noktalardan. Rengarenk çiçeklerin ve heybetli ağaçların bulunduğu bu parkta otururken kendinizi geçmiş zamanlarda hissedeceksiniz.

 

Atatürk Arboretumu

Sarıyer’de Kemerburgaz- Bahçeköy yolu üzerinde bulunan Atatürk Arboretumu 1949 yılında kuruldu. 1982 yılında tamamlanabilen bu yerde yeşilin her tonunu görmeniz mümkün. Burada yürümek, yeşil bir alanı gezmekten daha fazlası! Çünkü ormanda özenle bir araya getirilen birçok farklı türde ağaç ve bitki bulunmakta.

 

Yıldız Parkı

Maçka Demokrasi Parkı’nın yakınlarında konumlanan ve ona alternatif olabilecek Yıldız Parkı Beşiktaş’ta bulunuyor. Bu yüzden Beşiktaş, Şişli, Taksim ve Mecidiköy’de yaşayanların uğrak noktalarından bir tanesi. Muhteşem bir parkura sahip olan bu parkta bulunan ağaçlar ise oldukça heybetli. Bu yüzden de burada vakit geçirirken şehirden tamamen kopmanız mümkün.

 

Büyükada ve Heybeliada

İstanbul halkı ve İstanbul’a gelen turistler tarafından ciddi şekilde ilgi gören Prens Adaları’nın gözbebekleri Büyükada ve Heybeliada… Bostancı, Kadıköy, Eminönü ve Beşiktaş’tan seferlerin bulunduğu adalarda uzun ve keyifli yürüyüşler yaparken mis gibi havayı içinize çekebilirsiniz. Ayrıca Büyükada ve Heybeliada’nın muhteşem tarihini deneyimleyebilirsiniz.

 

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı şehirden tam anlamıyla uzaklaşmak için muhteşem bir seçenek. Burada trekking, koşu, yürüyüş, kamp ve piknik yapabilirsiniz. Aynı zamanda bölgede bulunan otellerde kalabilirsiniz. Bölgenin ‘’Kendin pişir, kendin ye’’ konseptli restoranlarında keyifli yemekler tadabilirsiniz.

 

Validebağ Korusu

Üsküdar’ın Altunizade ve Barbaros mahallelerinin kesiştiği noktada yer alan Validebağ Korusu’nda kırktan fazla ağaç türü bulunuyor. Burada spor yapabilir ve bol oksijenli havayı içinize çekebilirsiniz. Ayrıca burada bulunan restoran ve kafelerde gününüzü güzel bir yemek ve çay ile sonlandırabilirsiniz.

 

Kaymakdonduran Ormanı

Beykoz Sahili’ne 5 km uzaklıkta bulunan Akbaba Köyü’nde ahşap masaların bulunduğu birbirinden güzel piknik alanları mevcut. Kış ve sonbaharda oldukça sakin olan bu yerde keyifli orman yürüyüşleri ve kahvaltılar yapabilirsiniz.

 

Ballı Kayalar Tabiat Parkı

İstanbul- Ankara otobanında bulunan Dilovası sapağına girilerek ulaşılan ve Gebze Tavşanlı Köyü’nde bulunan bu yer, kaya tırmanışı yapanlar için muhteşem bir destinasyon. Eğer siz de hafif engebeli bir doğa yürüyüşü yapmak istiyorsanız mutlaka Ballı Kayalar’a uğrayın deriz.

 

Bebek Parkı

Özellikle bahar aylarında hareketlenen Bebek Parkı, çevresinde bulunan seçenekler ile İstanbulluların uğrak noktalarından biri. Denize sıfır olan bu park yeşil bir alanda Boğaz havası almak için son derece ideal.

 

Aydos Ormanı

Anadolu Yakası’nda yaşayanların en sevdiği yeşil alanlardan bir tanesi olan ve Kartal ilçesinde bulunan Aydos Ormanı’nda bol ağaç ve dolayısıyla da bol oksijen bulunuyor. Parkurların da yer aldığı bu yerde spor yapmak ve doğanın tadını çıkarmak mümkün.

İlgili Yazılar

Yorum Yap