İstanbul, resmi kuruluş tarihi olarak kabul edilen M.Ö. 638 yılından beri her zaman çok önemli şehir olarak görülmüştür. Antik Yunan döneminde “Byzantion”, Roma İmparatorluğu döneminde “Konstantinopolis” adıyla başkent olan bu şehir, Bizans ve Osmanlı gibi iki büyük imparatorluğu da başkentlik yapmıştır. İstanbul, sahip olduğu bu zengin tarih nedeniyle, başlı başına bir açık hava müzesi olduğu gibi şehirde eski dönemlerden kalma çeşitli eserleri görebileceğiniz birçok müze de bulunmaktadır. Biz bu yazımızda Osmanlı Dönemi’nden kalma eserlerin sergilendiği müzelere yer vereceğiz. İşte İstanbul’da mutlaka görmeniz gereken o müzeler ve içerisinde bulunan değerli eserler!

 

  1. Topkapı Sarayı

topkapı sarayı

Topkapı Sarayı, İstanbul’un fethinin ardından 1461 yılında inşa edilmeye başlanmış ve yaklaşık 17 yılda tamamlanmıştır. Fatih Sultan Mehmet’in isteği ile saray uzunca bir süre devlet işlerinin yürütüldüğü bir kışla- saray olarak kullanılmış; Kanuni Sultan Süleyman döneminden itibaren ise padişah ve ailesi burada yaşamıştır. Topkapı Sarayı, günümüzde; İstanbul’un en fazla ziyaret edilen müzeleri arasında ilk sıralarda gelmektedir. Sarayda Osmanlı’dan kalma pek çok eser çeşitli koleksiyonlar içerisinde sergilenmektedir. Saray müzesinde saat koleksiyonu, silah koleksiyonu, Çin Porselen koleksiyonları, kıyafet koleksiyonu, kutsal emanetler, Hazine Dairesi’ndeki Topkapı Hançeri ve Kaşıkçı Elması gibi kıymetli parçalar görülebilecek değerli eserlere örnek olarak verilebilir.

 

  1. Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Sultanahmet Camii’nin hemen yanında bulunan Türk ve İslam Eserleri Müzesi de İstanbul’da Osmanlı’dan kalma eserlerin sergilendiği kıymetli müzelerdendir. Müzede Türklerin Orta Asya’ya uzanan kökenlerini yansıtan bazı tarihi eserler vardır. Bunun yanı sıra müzede bulunan Selçuklu Devleti’ne ait antika halılar, halifelik döneminden kalma çeşitli eserler de görülebilecek değerli eserlere örnek olarak verilebilir.

 

  1. Dolmabahçe Sarayı

dolmabahçe sarayı

Dolmabahçe Sarayı Osmanlı Sultanı Abdülmecid’in isteği ile inşa edilmiş ve imparatorluğun son 70 yılında ana saray olarak kullanılmıştır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu M. Kemal Atatürk de burada bir süre yaşamış ve yine burada vefat etmiştir. Günümüzde bir müze olarak ziyaret edilebilen sarayın içerisinde birçok bölüm bulunmaktadır. Ayrıca hat sanatı ve yazı takımları koleksiyonu, kristal avize ve şamdanlardan oluşan aydınlatma araçları koleksiyonu, saat koleksiyonu gibi birçok değerli eser de sarayda sergilenmekte ve ziyaretçiler tarafından ilgiyle incelenmektedir.

 

  1. Türk Halıları Müzesi

TİEM’in içerisinde yer alan halı koleksiyonunda 1700’den fazla eser bulunmakta ve koleksiyon bu yönüyle dünyadaki en önemli halı koleksiyonu olarak değerlendirilmektedir. Selçuklu Dönemi’nin ünlü örnekleri ve bütün Osmanlı halı grupları bu koleksiyonda görülebilecek değerli eserler arasında yer almaktadır.

 

  1. Harbiye Askeri Müzesi

Harbiye’de yer alan Askeri Müze’de seferlerde Osmanlı orduları tarafından kullanılan büyük saha çadırları sergilenmektedir. Ayrıca Osmanlı silah ve askeri teçhizatları da müzede görülebilecek değerli eserler arasında yer alır. Müze ziyareti sırasında her gün saat 15.00 ile 16.00 arasında gösteri yapan Osmanlı askeri bandosu Mehter Takımı seyredilebilir.

 

  1. İstanbul Deniz Müzesi

Beşiktaş’ta yer alan Deniz Müzesi’nde Osmanlı denizcilik tarihine dair çok önemli eserler sergilenmektedir. Müzede ayrıca sultanların Boğaz’ı geçerken kullandıkları saltanat kayıkları da mutlaka görülmesi gereken değerli eserler arasında sayılabilir.

 

  1. Yıldız Şehir Müzesi

Şehir Müzesi, Osmanlı İmparatorluğu’nun dördüncü büyük sarayı olan Yıldız Sarayı’nın Güzel Sanatlar binasında hizmet vermektedir. Müzenin koleksiyonunda genelde 18 ve 19. yüzyıla ait etnografik ve tarihsel nitelikli eserler bulunmaktadır. Osmanlı dönemi İstanbul’unun sosyal yaşamını yansıtan bu eserler tablolar, hat levhaları, kumaşlar, porselenler, kahve takımları, takılar, çiniler vb. objelerden oluşmaktadır. Sergilenen diğer önemli eserler ise II. Mehmed, II. Osman, I. Mahmud tuğralı fermanlar, Tophane lüleleri, tarikat eşyaları olarak örneklendirilebilir.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap