Türkiye, dünyada dört mevsimin yaşandığı az sayıda ülkeden bir tanesidir. Bu çeşitlilik ülkemize farklı mevsimlerde, birçok farklı noktada birbirinden güzel manzaralar sağlamaktadır. Dolayısıyla ülkemizde her mevsim benzersiz manzaralara tanık olmak mümkündür. Eğer siz de klasik tatil anlayışının dışına çıkmak ve popüler yerler yerine Türkiye’de kış aylarında daha da güzelleşen lokasyonları tercih etmek istiyorsanız, bu yazımız tam size göre! İşte kış aylarında mutlaka görmeniz gereken o yerler!

 

  1. Kapadokya, Nevşehir

Yıl içerisinde binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilen Kapadokya, milyonlarca yıl süren doğal değişimler sonucu oluşmuştur. Bu özel bölge, özellikle kış aylarında muhteşem bir görünüme kavuşmaktadır. Siz de kış aylarında Kapadokya’da katılacağınız balon turu ile mükemmel manzaralara tanık olabillir; Acıgöl, Kaymaklı, Derinkuyu gibi yeraltı şehirlerini gezebilir ve kaya oluşumlu otellerde konaklayabilirsiniz.

 

  1. Abant, Bolu

Kış aylarında daha da güzelleşen lokasyonlardan biri de hiç şüphesiz Bolu’dur. Bölgede bulunan Abant ise keyifli bir tatil kaçamağı için son derece idealdir. Siz de Abant Gölü Milli Parkı’nda keyifli doğa yürüyüşleri yapabilir ve kar manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Üstelik Abant’ta size keyifli bir tatil vadeden son derece çeşitli konaklama seçenekleri de mevcuttur.

 

  1. Ayder Yaylası, Rize

Muhteşem doğası sebebiyle her mevsim bir turizm noktası haline gelen Ayder Yaylası, kış aylarında da kaplıcaları sebebiyle sıkça tercih edilmektedir. Siz de ahşap evlerde konaklayarak kışın karlarla kaplanan çam ağaçlarının oluşturduğu muhteşem manzaraya tanık olabilir, sıcak kaplıca suları işe şifa bulabilirsiniz.

 

  1. Mardin

Kış aylarında son derece soğuk olan Mardin, kahverengi taş evlerine düşen karlar ile benzersiz bir manzaraya sahip olur. Eski Mardin evleri, kentin en önemli sembolüdür. Siz de kış aylarında Mardin’i ziyaret ederek taş evlerde konaklayabilir; yöresel kahvaltılar yapabilir ve Mardin’in dar sokaklarında unutulmaz fotoğraflar çekilebilirsiniz.

 

  1. Şirince, İzmir

Ege’nin en güzel köylerinden biri olan Şirince, kış aylarında başka bir atmosfere bürünür. Siz de Şirince’de tarihi evlerin üzerine düşen karlarla oluşan muhteşem manzarayı seyre dalabilir; bölgedeki meşhur meyveli şarapları tadabilir ve kargaşadan uzak sakin bir hafta sonu geçirebilirsiniz.

 

  1. Safranbolu, Karabük

Tarihi Osmanlı evleriyle ünlü olan Safranbolu, UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesinde yer almaktadır. Her mevsim ziyaretçi akınına uğrayan bölgede birçok tarihi yapı bulunmaktadır. Siz de kış aylarında Safranbolu’daki otantik konaklama seçeneklerini değerlendirebilir; bölgedeki tarihi güzellikleri ziyaret edebilirsiniz.

 

  1. Palandöken, Erzurum

Kış turizmi dendiğinde ülkemizde ilk akla gelen lokasyonlardan biri olan Palandöken, keyifli kayak pistleri ile ünlüdür. Eğer siz de unutulmaz bir kış tatili yapmak istiyor ve kış sporlarından keyif alıyorsanız, bu kış Palandöken sizin için son derece ideal bir rota olabilir.

 

  1. Uludağ, Bursa

Uludağ da ülkemizde canlı atmosferi ve kaliteli tesisleri ile kışın en fazla ziyaret edilen lokasyonlar arasında yer alır. Bölgede hem konaklamak hem de günübirlik kayak yapmak için uygun tesisler bulunmaktadır. Ayrıca bölgede bulunan Uludağ Milli Parkı da doğanın beyaz yüzünü en güzel haliyle görebileceğiniz keyifli noktalardan bir tanesidir.

 

  1. Antalya

Antalya her ne kadar deniz, kum, güneş üçlüsü dendiğinde ilk akla gelen yerlerden olsa da kış aylarında da son derece keyiflidir. Bölge, kışın sakinleşir ve yazın kalabalık sebebiyle tadına varamadığınız yerler daha bir anlam kazanır. Bu nedenle eğer daha önce görmediyseniz Antalya’ya bir de kış aylarında gitmeyi deneyin deriz.

 

  1. Maşukiye, Kocaeli

İstanbul’a yakınlığı sebebiyle doğada vakit geçirmeyi sevenler tarafından her mevsim ilgi gören Maşukiye, özellikle kış aylarında bir başka güzeldir. Kartepe dağının eteklerinde bulunan ormanlarla kaplı bu bölge, yeşili her tonunu görebileceğiniz güzelliktedir. Siz de keyifli bir kış kaçamağı için Maşukiye’yi ziyaret edebilir ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz.

 

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap