Şüphesiz ciğerlerimize verdiği oksijenle ve ruhumuza verdiği huzur, mutluluk ile ülkemizin en güzel bölgelerinden bir tanesi Karadeniz’dir. Karadeniz her yıl muhteşem doğası ile hem ülkemizden hem de dünyadan binlerce ziyaretçiyi ağırlar. İşte ülkemizin özel ve güzel değerlerinden bir tanesi olan Karadeniz Bölgesini ziyaret edecekler için; mutlaka görmeleri gereken 10 mekân!

 

Karagöl, Artvin

 

Yaban hayata ve muhteşem zenginlikte bitki örtüsüne ev sahipliği yapan Karagöl’e gittiğiniz zaman doğa ile iç içe olacaksınız. 19 yüzyılda bir heyelan sonucu derenin kapanmasıyla oluşan gölün etrafında gürgen, kayın ve ladin ağaçlarını görebilirsiniz. 1550 metre yükseklikte bulunan göl, 25 metre derinliğe sahip.

 

Yason Kilisesi, Ordu

Ordu’nun Perşembe ilçesinde bulunan Yason Kilisesi bölgenin deniz kenarında bulunan tek kilise olma özelliğini taşıyor. Bölge yapılaşmaya açılmadığı için hala muhteşem güzelliğe sahip. Siz de bu bölgeye gelerek 1868 yılında Rumlar tarafından inşa edilen müthiş kiliseyi görebilirsiniz.

 

Sümela Manastırı, Trabzon

Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan Sümela Manastırı’nın, Bizans İmparatorluğu zamanında Atina’dan gelen Sophronios ve Barnabas adlı iki rakip tarafından kurulduğu biliniyor. 375- 395 yılları arasında inşa edilen manastırın nasıl yapıldığı ise hala akılları kurcalıyor. İhtişamı ise büyülüyor!

 

Zilkale, Rize

Rize’de yer alan Zilkale, Karadeniz’e gittiğiniz zaman mutlaka görülmesi gereken mekanlar arasında yer alıyor. Kale, Fırtına Vadisi’nde bir tepenin batı yamacında konumlanıyor. Kalenin tarihinin Orta Çağ’a kadar uzandığı düşünülüyor. Zilkale, Rize’de bulunan diğer kaleler gibi kervan yolu güvenliğini sağlamak için yapılmış.

 

Ulugöl Tabiat Parkı, Ordu

Ordu’nun en büyük gölü unvanını taşıyan 1500 metre rakımlı Ulugöl, yemyeşil ormanların arasında yer alıyor. Yaklaşık 700 metreye kadar etrafında herhangi bir yerleşim bulunmuyor. Bölge baharda ve sonbaharda ayrı güzelliğe sahip. Park özellikle sonbahar aylarında kızıla bürünüyor.

 

Palovit Şelalesi, Rize

Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yer alan Palovit Şelalesi kendine hayran bıraktıran doğası ile Rize’nin en çok ziyaret edilen yerlerinden bir tanesidir. Palovit Şelalesi’nin çevresinde tarihi köprüler, yaban hayatı, çeşitli bitki örtüleri ve doğal ormanlar bulunmaktadır. Palovit Şelalesi aynı zamanda bölgenin en büyük debisine sahip şelalesidir.

 

Verçenik Yaylası, Rize

Çamlıhemşin ilçe merkezine 60 km uzaklıkta bulunan Verçenik Yaylası 2618 m rakıma sahiptir. Yayla çevresinde 10’dan fazla gölü barındırmaktadır. Kaçkar zirvesinden sonraki en yüksek nokta yayla sınırları içinde yer almaktadır. Buraya Çat- Çamlıhemşin yolunu kullanarak gitmek mümkündür.

 

Yedigöller Milli Parkı, Bolu

Karadeniz’de mutlaka görülmesi gerekenler listesi yapıp Yedigöller Milli Parkı’na yer vermemek tabii ki olmazdı! Batı Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Yedigöller Milli Parkı’nda bulunan göller heyelan sonucunda oluşmuştur. Bölge kış aylarının ve sonbahar aylarının vazgeçilmezlerindendir. Burada isterseniz uygun bölgelerde kamp yapabilir veya otellerde konaklayabilirsiniz.

 

Gökgöl Mağarası, Zonguldak

Zonguldak ilinin merkezinde yer alan Gökgöl Mağarası kollarıyla birlikte 3350 metre uzunluğa sahiptir. Bu uzunluk onu Zonguldak’ın en uzun ikinci mağarası yapmaktadır. Mağara içinde damlataş birikimleri görülebilir. Mağa damlataş birikimleri dışında sarkıt, dikit sütunlar ve travertenler açısından oldukça zengindir.

 

Bulak Mencilis Mağarası, Safranbolu

Karabük’ün turistik ilçesi Safranbolu’yu birçoğumuz taş sokaklarından, tarihi evlerinden ve lezzetli yemeklerinden tanırız. Bu muhteşem yer gizli kalmış güzellikleri de bünyesinde barındırmaktadır. Bu gizli güzelliklerden bir tanesi de yakın geçmişte açılan Bulak Mencilis Mağarası’dır. Mağara 6,5 kilometre uzunluğa sahiptir. Mağara hala hidrolojik olarak aktiftir. Mağaranın olağanüstü güzellikte dikit ve sarkıt oluşumları bulunmaktadır.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap