Koşu yapmak; formda kalmamızı sağlar, iskelet sistemimizi harekete geçirir, enerji verir, kalbimizin ekonomik ve daha uzun süre çalışmasını sağlar, stresi azaltır ve mutlu hissettirir. Fakat konu İstanbul olduğu zaman birçoğumuz koşacak yer bulamayız. Yeşil alanların ve koşulacak- yürüyecek yerlerin olmadığından yakınırız. Aslında İstanbul’da koşu parkurlarının bulunduğu muhteşem noktalar var. Hem de sayıları hiç de az değil. İşte İstanbul’un en güzel 8 koşu parkuru.

 

Maçka Parkı

Koşu sevenlerin uğrak noktalarından bir tanesi olan Maçka Parkı Şişli’de bulunuyor. 19. yüzyılda mesire yeri olarak kullanılan alanda, günümüzde çeşit çeşit ağaçların yer aldığı bir park bulunuyor. Burası şehrin tam ortasında tertemiz ve derin bir nefes almak isteyenler için biçilmiş kaftan. Parkta oldukça keyifli bir koşu- yürüyüş parkuru bulunuyor. Burada keyifli bir koşu yaptıktan sonra çimlerde oturarak yanınızda getirdiğiniz çayınızı veya kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

 

Aydos Ormanı

Anadolu Yakası’nda bulunan ve yüksek oksijen oranına sahip olan Aydos Ormanı Kartal’da yer alıyor. Ormana ulaşım oldukça basit. Bu doğrultuda farklı kapılardan giriş yapmanız mümkün. Eğer buraya güzel bir havada gelirseniz piknik yaparak muhteşem bir gün geçirmeniz de mümkün.

 

Belgrad Ormanı

İstanbul’un cennet köşelerinden bir tanesi olan Belgrad Ormanı, 6 bin hektarlık bir alana sahip. Belgrad Ormanı Bizans ve Osmanlı Dönemi’nde şehrin içme suyunun sağlandığı oldukça önemli bir konumdur. Bu yüzden muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Ormanda birden fazla parkur bulunmaktadır. En sevilen parkurlardan bir tanesi Neşet Suyu Koşu Ve Yürüyüş Parkuru’dur. Bu parkur 6.200 metrelik bir uzunluğa sahiptir.

 

Caddebostan Sahili

Pendik ve Fenerbahçe arasında bulunan Caddebostan Sahili Anadolu Yakası’nda koşmayı sevenlerin uğrak noktalarından bir tanesi. Burada koşu ve yürüyüş yapabileceğiniz bir parkur bulunduğu gibi bisiklet, paten veya kaykay da kullanabilirsiniz. 1.700 metreden oluşan parkurun bir kısmı yumuşak halı zeminken diğer kısmı asfalttan oluşmaktadır.

 

Bebek- Ortaköy Sahil

Eşsiz bir manzara eşliğinde koşmayı sevenlerdenseniz, adresinizi kesinlikle Bebek- Ortaköy Sahil hattı. Genel olarak tenha bir şekilde koşulsa da bazı yerlerde yoğun yaya trafiği olabiliyor. Bu yüzden hafta içi veya sabahın erken saatleri arasından seçim yapmak büyük önem taşıyor.

 

Bostancı- Tuzla Koşu Parkuru

Tuzla ve Bostancı Deniz İskelesi arasında yer alan bu parkur, güzel manzara ve iyot kokusu eşliğinde koşmayı sevenlerin tercih edebileceği bir seçenek. Parkur tam olarak 16 km uzunluğa sahip.

 

Zeytinburnu- Bakırköy Koşu Parkuru

Tüm gün araçlardan ve kalabalıktan uzak bir şekilde koşabileceğiniz Zeytinburnu, Bakırköy Sahil hattı 7 kilometrelik bir uzunluğa sahip. Burada dikkat etmeniz gereken tek durum Yenikapı- Bakırköy istikametine doğru ilerlerken rüzgârın fazlalığı. Bunun dışında yol boyunca özel güvenlik görev başında. Bu da rahat bir şekilde koşmanızı sağlıyor.

 

Polonezköy Tabiat Parkı

polonezkoy

Hem İstanbul’un içinde kalıp hem de İstanbul’dan biraz uzaklaşmak isteyenlerin sıkça gittiği Polonezköy kendin pişir kendin ye mekanlarına, kahvaltıcılara ve güzel parkurlara ev sahipliği yapıyor. Güne şehrin gürültüsünden uzak ve doğa ile iç içe güzel bir koşu ile başladıktan sonra, günü lezzetli bir yemek ile sonlandırabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Yorum Yap