İki kıtayı birbirine bağlayan ve konumu ile ziyaretçilerine benzersiz manzaralar sunan İstanbul, her mevsimde başka bir atmosfere bürünür. Bahar ve yaz aylarında neşeli, sonbaharda hüzünlü bir atmosfere sahip olan bu güzel şehir, kış mevsiminde ise bambaşka manzaralara ev sahipliği yapar. Peki kış aylarında İstanbul’un güzelliğini görebileceğiniz noktalar hangileridir? İşte size İstanbul’un kışını da sevdirebilecek o noktalardan bazıları!

 

  1. Adalar

 

Özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan Prens Adaları, aslında kışın da çok güzel manzaralara ev sahipliği yapar. Kış aylarında Adalar’da yerliler dışında pek fazla insan yoktur. Sessizlik, huzur ve muhteşem bir İstanbul manzarası vardır. Eğer siz de Adalar’ın hiç de alışık olmadığınız bir halini görmek istiyorsanız kış aylarında mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.

 

  1. Tarihi Yarımada

 

Eminönü, Sirkeci, Sultanahmet gibi bölgeleri içerisine alan Tarihi Yarımada, turistler için olduğu kadar İstanbullular için de benzersiz bir gezi rotasıdır. Yaz aylarında ciddi bir yoğunluğa sahip olan bölge, kış aylarında daha sakin ve keyiflidir. Bu nedenle siz de bir kış gününde Tarihi Yarımada’da yürüyüşe çıkabilir; yürürken hem İstanbul’un güzelliğini yansıtan manzaralara şahit olabilir hem de karşınıza çıkan tarihi güzellikleri ziyaret edebilirsiniz.

 

  1. Beyoğlu

 

Kış aylarında İstanbul’da gezilebilecek en güzel bölgelerden birisi de hiç şüphesiz Beyoğlu’dur. İstiklal Caddesi her mevsim cıvıl cıvıl olduğu gibi kışın da oldukça canlı bir atmosfere sahiptir. Siz de keyifli bir kış günü geçirmek için İstiklal’de yürüyüş yaparak güne başlayabilir; oradan Galata Kulesi’ne inebilir ve kuleden benzersiz bir İstanbul manzarası seyredebilirsiniz. Üstelik Beyoğlu’nda geçireceğiniz gün içerisinde sinema, tiyatro, alışveriş, yemek gibi pek çok aktivite seçeneğiniz vardır!

 

  1. Karaköy

 

Her gün binlerce kişinin gezmek veya çalışmak için ziyaret ettiği Karaköy, İstanbul’un en kalabalık ve tarihi yerlerinden biridir. Karaköy’de yüzyıllar boyunca Cenevizliler, Emeviler, Bizanslılar ve Osmanlılar hüküm sürmüşlerdir. Dolayısıyla Karaköy sokaklarında yürürken her köşe başında başka bir tarihi yapıyla karşılaşmanız mümkündür. Bu tarihi semt kış aylarında da son derece keyifli bir atmosfere bürünür. Siz de Karaköy’de güzel bir gün için tarihi güzellikleri ziyaret edebilir ve Karaköy’ün muhteşem kafelerinde vakit geçirebilirsiniz.

 

  1. Beşiktaş- Ortaköy

 

Kış aylarında Boğaz’da çalışan vapurlara binmek, sıcacık çayınızı yudumlarken benzersiz bir İstanbul manzarasına tanık olmak; kış aylarında İstanbul’da vakit geçirmenin en güzel yollarından biridir. Beşiktaş- Ortaköy hattında yapacağınız keyifli bir yürüyüş ile de hem İstanbul’u seyredebilir hem de biraz deniz havası alabilirsiniz. Emin olun bu rotanın keyfi, yazdan çok kışın çıkıyor!

 

  1. Eminönü

 

Geçmişte İstanbul’un en önemli ticari merkezi olan Eminönü, günümüzde İstanbul’da gezilecek tarihi ve turistik yerlerin başında gelir. Eminönü’nde bugün de alışveriş yapılabilecek sınırsız mağaza ve dükkân mevcuttur. Siz de güzel bir kış günü geçirmek için hem bu dükkanları gezerek alışveriş yapabilir hem de sahilde balık ekmek yiyerek benzersiz bir İstanbul manzarasına şahit olabilirsiniz.

 

  1. Çamlıca

 

Kış aylarında güzel bir manzaraya karşı salep içerek ısınmayı kim istemez ki? İşte eğer bu teklif size de çok cazip geldiyse, Çamlıca Tepesi tam size göre bir rota demektir. Çamlıca Tepesi, kış aylarında; daha doğrusu İstanbul’a kadar yağdığında bambaşka bir atmosfere sahip olur. Bu nedenle siz de güzel bir İstanbul manzarası seyretmek için Çamlıca Tepesi’ne gidebilir ve manzaraya karşı salebinizi içerek içinizi ısıtabilirsiniz.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap