İstanbul fetih ile birlikte Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti ilan edilmiştir. 1453 yılında sonra ise tam 450 yıl boyunca başkent olarak kalmıştır. Fetih ile beraber şehrin kültürel dönüşümü de hızlanmıştır. Dönüşüm hızla devam ederken oldukça önemli yapılar da inşa edilmiştir. İşte İstanbul’da Osmanlı’dan günümüze gelmiş mimari harikası 9 eser.

 

Beylerbeyi Sarayı

beylerbeyi sarayı

Beylerbeyi Sarayı’nın bulunduğu bölgede yapılan ilk yapı II. Selim’in kızına ait olan saraydır. Beylerbeyi Sarayı’nın yapımına kadar Ferahfeza Kasrı, Ferahabad Yalısı ve Şevkabad Kasrı gibi yapılar yine bu bölgede inşa edilmiştir. 1829 yılında buraya yapılan ahşap bina 1850 dolaylarında çıkan büyük yangınla yanmıştır. 1861- 1865 tarihleri arasında ise Beylerbeyi Sarayı Sarkis Balyan tarafından Abdülaziz için inşa edilmiştir. Bu sarayda yabancı konuklar ağırlanmış ve saray yazlık saray olarak kullanılmıştır. Saray İstanbul’da Osmanlı’dan günümüze ulaşmış önemli yapılardan bir tanesidir. Sarayın içinde; eşsiz hediyeleri, mobilyaları ve dahasını görmek mümkündür. Sarayın içi gerçekten etkileyicidir.

 

Süleymaniye Camii

suleymaniye camii

Bir Mimar Sinan eseri olan Süleymaniye Camii 1557 yılında inşa edilmiştir. Cami Kanuni Sultan tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. 85 yaşındaki Mimar Sinan bu cami için ‘’kalfalık eserim’’ demiştir. Eminönü semtinde yer alan cami 53 metre yüksekliğe sahiptir ve 76 metre yüksekliğinde 4 minaresi bulunmaktadır.

 

Topkapı Sarayı

topkapi sarayı

Sembolik ve stratejik olarak oldukça önemli bir yapı olan Topkapı Sarayı İstanbul’un fethi ve Fatih Sultan Mehmet’in emriyle inşa ettirilmiştir. 1461 yılında yapılmaya başlanan yapı 17 yılda tamamlanmıştır. Burada hanedan üyeleri yaşamış ve devlet işleri yürütülmüştür. Görkemli mimarisiyle ve barındırdıklarıyla mutlaka görülmesi gerekenler arasındadır.

 

Şemsi Ahmed Paşa Camii

1580 yılında Mimar Sinan tarafından yapılan cami, Mimar Sinan’ın yaptığı en küçük camidir. Cami Şemsi Ahmed Paşa tarafından yaptırılmıştır. Camide Mimar Sinan’ın ustalık dönemi izlerini görmek mümkündür. Şemsi Ahmed Paşa Camii ‘’Kuşkonmaz Camii’’ olarak da bilinmektedir. Bunun sebebi cami üstünde kuzey ve güney rüzgarları kesişmesinden kaynaklı olarak kuşların konmamasıdır.

 

Dolmabahçe Sarayı

dolmabahçe sarayı

İstanbul’un en görkemli ve büyüleyici saraylarından bir tanesi olan Dolmabahçe Sarayı 1856 yılında Sultan Abdülmecid Han’ın emriyle inşa edilmiştir. Saray Osmanlı İmparatorluğu’nun Topkapı Sarayı’ndan sonraki son 70 yılında ana saray olarak kullanılmıştır. Burada birçok yabancı devlet insanı ağırlanmış ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk burada yaşamış, vefat etmiştir. 1984 yılından beri müze olarak hizmet veren sarayı ve içindeki eserleri görmek mümkündür.

 

Sultanahmet Camii

Sultan I. Ahmet tarafından yaptırılan ve Türkiye’nin ilk altı minareli camisi olan Sultan Ahmet Camii dekorasyonunda yer alan İznik çinileri ile ‘’Blue Mosque’’ olarak da bilinmektedir. Eser İstanbul’un silüetini tüm görkemiyle süslemektedir. 1616 yılında tamamlanan caminin altı minaresi hakkında oldukça ilginç bir rivayet bulunmaktadır. Sultan I. Ahmet’in caminin minaresinin altın olmasını istemesi ‘’altı minare’’ olarak anlaşılınca caminin altı minareli yapıldığı söylenir.

 

Cağaloğlu Hamamı

Cağaloğlu Hamamı klasik Osmanlı mimarisi ve Barok üslupta inşa edilmiştir. 1741 yılında tamamlanan yapının asıl amacı Ayasofya’ya gelir sağlamaktadır. Abdullah Ağa tarafından yapılan caminin planı Süleyman Ağa’ya aittir. Yapı Osmanlı’daki son büyük hamamdır.

 

Ortaköy Camii

İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken Osmanlı yapılarından bir tanesi de Ortaköy Camii’dir. Sultan Abdülmecid tarafından 1853 yılında inşa ettirilen Ortaköy Camii Ortaköy semtinde yer almaktadır. Nigoğos Balyan tarafından yapılan yapı Boğaz’ın tüm renklerini taşıyacak şekilde dizayn edilmiştir.

 

Yıldız Sarayı

Beşiktaş ve Ortaköy arasındaki sahil şeridinin üzerindeki yamaçta bulunan Yıldız Sarayı III. Selim tarafından 1789- 1807 yılları arasında yaptırılmıştır. Yapı Mihrişah Sultan için yapılmıştır. Yapı II. Abdülhamit döneminde Topkapı Sarayı’ndan sonra Osmanlı’nın ana sarayı olarak kullanılmıştır. Yıldız Sarayı devrin titizlikle yapılan yapıları arasındadır.

İlgili Yazılar

Yorum Yap