Mimar Sinan Kayseri’de doğdu ve Yavuz Sultan Selim zamanında devşirme olarak İstanbul’a getirildi. Küçük yaşta mimarlığa özendi. Katıldığı seferler de dahil olmak üzere hayatı boyunca dünyadaki mimari eserleri inceledi. İncelediği eserleri dikkatle incelemesine rağmen kesinlikle taklit etmedi, sanatını sürekli olarak yeniledi ve geliştirdi.  Eserlerinde ince hesaplamalar yaptı ve bunları uyguladı. Öyle ki yaptığı sütunlar, duvarlar ve daha nice kısımlar dayanabilecekleri yükten daha kalın yapılmadı. Eserlerini en uygun tarzda yerleştirdiği gibi aynı zamanda bir şehircilik uzmanıydı. Toplamda 48 hamam, 8 mahzen, 36 saray, 20 kervansaray, 10 köprü, 6 su yolu, 3 haftane, 17 imaret, 20 türbe, 7 darül- kurra, 55 medrese, 52 mescit ve 92 cami yaptı. Şüphesiz bu eserlerin en güzelleri de İstanbul’da yer aldı! İşte İstanbul’da görebileceğiniz 10 Mimar Sinan eseri.

 

Şemsi Ahmed Paşa Camii

 

Mimar Sinan’ın 1580 yılında yaptığı bu cami, yaptığı camiler arasında en küçüğü. Şemsi Ahmed Paşa tarafından yaptırılan camide Mimar Sinan’ın ustalık dönemi izlerini görmek mümkün. ”Kuşkonmaz Camii” olarak da bilinen caminin bu ismi almasının sebebi kuzey ve güney rüzgarlarının kesişmesinden kaynaklı olarak kuşların konamaması.

 

Büyükçekmece Köprüsü

 

Kanuni zamanında yapımına başlanan ve II. Selim zamanında tamamlanan bu köprü 655 metre uzunluğunda ve 7,17 metre genişliğinde dört ayrı köprünün birleşmesinden oluşuyor. Mimar Sinan 28 kemerli bu köprü için ”Bu köprü, eserlerimin içerisinde şaheserimdir” diyor.

 

Süleymaniye Camii

 

İstanbul’un Eminönü semtinin Süleymaniye bölgesinde yer alan Süleymaniye Camii, Kanuni Sultan Süleyman’ın isteğiyle yapıldı. Mimar Sinan bu camiyi 85 yaşında yapmasına rağmen onun için ”Kalfalık eserim” dedi. 53 metre yüksekliğe sahip olan bu caminin 76 metre yüksekliğinde 4 minaresi bulunuyor.

 

Mağlova Su Kemeri

 

Mimar Sinan tarafından 1554- 1562 yılları arasında yapılan Mağlova Su Kemeri Sinan’ın başyapıtları arasında. İstanbul’un Sultangazi ilçesinin Cebeci Köyü’nde yer alan cami iki kata, 257 metre uzunluğa ve 36 metre yüksekliğe sahip.

 

Haseki Sultan Külliyesi ve Camisi

 

Kanuni Sultan Süleyman’ın büyük aşk duyduğu Hürrem Sultan adına yaptırılan külliye 1539 yılında bitmiştir. Hürrem Sultan’ın gücü ve tutkulu yapısı eserde kendini hissettirmektedir. Haseki Sultan Külliyesi’nde cami ve külliye iç içe değildir. Mimar Sinan külliyede birçok mimari akıma atıfta bulunmuştur. Başlangıçta tek kubbeli olarak yapılan camiye 1612 yılında ikinci kubbe eklenmiştir.

 

Kılıç Ali Paşa Camii

 

1579- 1580 yılları arasında inşa edilen bu cami bir nevi Ayasofya’nın küçük ölçekli hali. Caminin mihrabında bulunan çiniler ise İznik’in en parlak dönemlerinden. Ayrıca gezmek isteyenler için hatırlatmakta fayda var; bu cami namaz saatleri dışında kapalı.

 

Hürrem Sultan Hamamı

 

Sultanahmet Camii ve Ayasofya Müzesi arasından yer alan Hürrem Sultan Hamamı 1556- 1557 yılları arasında tamamlandı. Hamam 1910 yılına kadar aktif bir şekilde kullanıldı. Aradan geçen uzun zamandan sonra 2008 yılında yeniden kullanıma açıldı.

 

Mihrimah Sultan Camii

 

Mimar Koca Sinan’ın İstanbul’da mutlaka görülmesi gereken eserlerinden bir tanesi olan Mihrimah Sultan Cami Üsküdar’da yer alıyor. Gece ile gündüzün eşit olduğu 21 Mart tarihinde Edirnekapı Camii’nin minaresinin arkasında güneş batarken, Üsküdar’da bulunan camilerin minareleri arasında ay doğmaktadır.

 

Şehzade Camii

 

Kanuni Sultan Süleyman tarafından genç yaşta ölen oğlu için yaptırdığı Şehzade Mehmet Camii, Mimar Sinan tarafından beş yılda tamamlanmıştır. Yapı iki açıdan oldukça önemlidir. Çünkü Sinan’ın inşa ettiği ilk selatin külliyesi ve ilk anıt yapıdır. Sade ama görkemli olan bu yapı eşine az rastlanır türdendir.

 

Sokullu Mehmet Paşa Camii

 

İstanbul’un Büyükçekmece ilçesinde bulunan Sokullu Mehmet Paşa Camii 1567 yılında Mehmet Paşa tarafından Mimar Sinan’a yaptırılmıştır. Cemaat yeri önceleri ahşapken daha sonralarında ilaveler yapılmıştır. Buradaki minarenin dünyada bir eşi daha bulunmaktadır. Bu caminin minaresi yekpare taştan oyularak yapılmıştır ve bu tip minare bir de Mısır’da bulunmaktadır.

İlgili Yazılar

Yorum Yap