Tüm dünya mutfakları arasında zenginliği nedeniyle ayrıcalıklı bir yere sahip olan Türk mutfağı, adeta Anadolu coğrafyasında yaşamış kültürlerin leziz bir bileşimidir. Öyle ki hangi yöreye, hangi şehre ayak basarsanız basın birbirinden özel ve farklı sofralarla karşılaşırsınız! İşte tam da bu nedenle dört köşesi cennet ülkemizde yemek turizmi, Türkiye turizminin en güçlü kaynaklarından biri durumundadır. Ülkemize sürekli olarak hem diğer ülkelerden hem de ülkemizdeki farklı şehirlerden yemek turizmi tutkunları akın eder. Peki, Türkiye’de yemek meraklılarının mutlaka ziyaret etmesi gereken lokasyonlar hangileridir? Eğer siz de yeni tatlara sofranızda yer açmak için yollara koyulmaktan keyif alanlardansanız bu rotalara mutlaka göz atın deriz!

 

  1. Adana

adana kebab

Türkiye’deyemek turizmi dendiğinde ilk akla gelen lokasyonlardan biri olan Adana, son derece zengin bir mutfağa sahiptir. Adana’da, geleneksel Türk mutfağı ile Akdeniz mutfağını harmanlayan zengin bir yemek kültürü vardır. Kebabın sözlük karşılığı olan Adana’da mutlaka denemeniz gereken yemeklerden bazıları ise şu şekilde sıralanabilir: Adana kebap, büryan kebabı, şırdan dolması, içli köfte, halka tatlısı, şalgam suyu…

 

  1. Gaziantep

baklava

Gaziantep de ülkemizin yemek turizmi bakımından en fazla rağbet gören lokasyonları arasında yer alır. Gaziantep mutfağı öylesine çeşitlidir ki içerisinde toplamda 291 çeşit yemek, tatlı ve içecek barındırdığı bilinmektedir. Gaziantep mutfağına ait mutlaka denenmesi gereken lezzetlerden bazıları ise şunlardır: Alinazik kebabı, malhıtalı köfte, yoğurtlu ufak köfte, iç katması, süzek yapması, cağırtlak kebabı, ayva kebabı, beyran…

 

  1. Hatay

tepsi kebabı

Ülkemizdeki bir diğer lezzet rotası olan Hatay’da Suriye mutfağından büyük izler taşıyan zengin bir yemek kültürü vardır. Hatay mutfağına ait 100’den fazla özgün lezzet bulunduğu bilinmektedir. Hatay mutfağının vazgeçilmez tatlarından bazıları biberli ekmek, muhammara, libye, oruk, zahter salatası, humus, taş kadayıf, kaytaz böreği olarak sırlanabilir.

  1. Elâzığ

Yılın her dönemi yemek turizmi için birçok insan tarafından ziyaret edilen Elâzığ, son derece çeşitli bir mutfağa sahiptir. Elâzığ mutfağında toplamda 154 çeşit yemek, tatlı ve içecek bulunduğu bilinmektedir. Elâzığ mutfağının mutlaka denenmesi gereken lezzetleri fasulye çorbası, anamaşı, taraklık, küncülü köfte, lobik çorbası, hürriyet kadayıfı olarak örneklendirilebilir.

  1. Mardin

Sadece tarihi güzellikleri sebebiyle değil leziz yemekleriyle de turistleri kendisine çeken Mardin, tıpkı tarihi gibi zengin bir mutfağa sahiptir. Mardin mutfağının olmazsa olmazları kaburga dolması, soğan kebabı, içli köfte, ceviz sucuğu, lebeniye çorbası, semberik olarak sıralanabilir.

 

  1. Artvin

kuymak

Türkiye’de yemek turizmi dendiğinde Karadeniz bölgesi, ilk akla gelen lokasyonlardandır. Karadeniz mutfağının en lezzetli örneklerini bulabileceğiniz Artvin ise yemek konusunda harika bir çeşitliliğe sahip şehirler arasında ilk sıralarda yer alır. Artvin mutfağının mutlaka denenmesi gereken lezzetleri hamsi salamura, mısır ekmeği, karalahana sarması, kuymak, çağ döner olarak sıralanabilir.

 

  1. Konya

İç Anadolu’nun zengin mutfak kültürüne sahip şehirlerinden olan Konya, farklı lezzetler deneyimlemek isteyenler için vazgeçilmez bir rotadır. Konya mutfağının olmazsa olmazları etli ekmek, Mevlâna böreği, arabaşı çorbası, papara yemeği, höşmerim tatlısı, dilberdudağı olarak sıralanabilir.

  1. İzmir

boyoz

İzmir mutfağı dendiğinde akla sağlıklı, mideyi yormayan, hafif ve lezzetli yemekler gelir. Bu gerçekten de doğrudur. Çünkü bu İzmir’in zengin mutfağı birbirinden sağlıklı ve lezzetli yemek çeşitleri ile doludur. İzmir mutfağının mutlaka denenmesi gereken lezzetleri ise keşkek, kumru, boyoz, söğüş, şambali tatlısı, lokma, pişi, şevketi bostan olarak sıralanabilir.

İlgili Yazılar

Yorum Yap