Tüm dünyaya nam salmış Osmanlı kültürünün dikkat çeken bir bölümü de hiç şüphesiz mutfağıydı. Çünkü Osmanlı mutfağı birbirinden zahmetli ve leziz yemek çeşitlerine sahipti. Osmanlı’da mutfak o kadar önemliydi ki Topkapı Sarayı mutfağı 5250 m2 idi! Osmanlı mutfağı, Anadolu’nun bereketli toprakları, tarihi zenginlikleri ve farklı kültürlerin etkisi sayesinde her zaman dünyanın önemli mutfaklarından biri oldu. Osmanlı’nın hüküm sürdüğü bölgeleri ziyaret edenler ise karşılaştıkları bu zengin mutfak karşısında daima şaşırdılar. Peki, Osmanlı mutfağında ne tarz yemekler vardı? İşte duyunca mutlaka şaşıracağınız yapımı zahmetli mi zahmetli Osmanlı mutfağından 9 ilginç yemek!

 

  1. Yufkalı Dörüzziyafe Köftesi

Adı kadar garip olan bu Osmanlı yemeği tavuk, dana ve kuzu etinin kıyma haline getirilmesi ile pişiriliyordu. Etlerin pişmesinin ardından ise içine fıstık, yumurta ve çeşitli baharatlar ekleniyordu.

 

  1. Kavun Dolması

Kulağa pek de sevimli gelmeyen kavun dolması, Osmanlı mutfağının ilginç yemekleri arasında yer alıyordu. Dolmanın iç malzemesinde kuzu eti, pirinç, baharatlar, badem, Antep fıstığı ve kuş üzümü kullanılıyordu. Hazırlanan bu iç malzeme kavunun içerisine doldurularak fırında pişiriliyordu.

 

  1. Süt kebabı

Süt ile kebabı yan yana düşünmek bile ilginç değil mi? İşte bu özel lezzet de Osmanlı mutfağının zahmetli yemekleri arasında yer alıyordu. Kebabın yapımı için koyun ve kuzu eti uzun süre dinlendiriliyordu. Yemeğin en önemli noktası ise eti sütte kaynatmak ve şişte pişirirken de üzerine sıcak süt sürmekti.

 

  1. Mutancana

İlginç Osmanlı yemeklerinden biri olan mutancana; kuzu eti, kayısı, arpacık soğanı, kırmızı üzüm, bal ve bademin güveçte pişirilmesi ile hazırlanıyordu. Edirne Sarayı’nda doğduğu bilinen bu özel yemek aynı zamanda Fatih Sultan Mehmet’in de en sevdiği yemeklerdendi. Mutanca, İstanbul’un fethinden sonra Topkapı Saray Mutfağı’na taşınan baş yemekler arasında yer alıyordu.

 

  1. Fodula

Osmanlı mutfağının en önemli yemeklerinden biri olan fodula günümüzde de güncelliğini korumaktadır. Dana etli çavdar ekmeği dolması olarak tarif edebileceğimiz fodula, Ramazan pidesine benzer şekilde ince, mayalanmış hamurdan yapılan ve kolay kopma özelliğine sahip olan bir yemekti. Fodula Osmanlı’da saray mutfağında, İstanbul’daki diğer saraylarda, yeniçerilere ait fırınlarda pişirilir; bazı görevlilere maaşları ile birlikte sepet içinde dağıtılırdı.

 

  1. Mahmudiye

Ballı Mahmudiye olarak da bilinen bu özel yemek, Osmanlı saray mutfağında II. Mahmut’un en sevdiği yemekti ve ismini de buradan alıyordu. Badem, kayısı, rezaki üzümü, bal, tarçın, limon suyu ile tatlandırılmış köy pilicinin güveçte pişirilmesi ile hazırlanan Mahmudiye, Topkapı Sarayı’nın vazgeçilmez kış yemeklerindendi. Mahmudiye’nin ilk olarak Edirne Sarayı’nda 1539 yılında gerçekleşen bir ziyafet menüsünde yer aldığı bilinmektedir.

 

  1. Akike

Osmanlı mutfağının ilginç yemeklerinden biri olan akike; koyun eti, kuyruk yağı, yoğurt, tarçın ve çeşitli baharatların damla sakızı ile bir güveçte pişirilmesi ile hazırlanıyordu. Kulağa bir hayli garip gelen bu karışım, saray mutfağının en beğenilen yemeklerindendi.

 

  1. Kırma tavuk kebabı

Kırma tavuk kebabı, Osmanlı saraylarında sadece padişah için pişiriliyordu. Öyle ki saraydaki her aşçı bu yemeği pişiremiyordu. Bu ilginç ve leziz yemek bütün bir tavuğun baharatlarla zenginleştirilerek soğan suyunda bekletilmesi ile yapılıyordu.

 

  1. Kuş çorbası

Osmanlı mutfağının belki de en şaşırtıcı yemeklerinden biri olan kuş çorbası, Osmanlı mutfağı ile ilgili kayıtlara göre 15-20 adet ökse kuşunun temizlenip içlerinin ayıklanması ve ütülenmesi ile hazırlanıyordu. Temizlenen kuşlar unla yıkanıp kokusu çıkana kadar bekletiliyordu. Daha sonra tekrar yıkanarak tencerede kaynatılıyor, yağ ve soğanla bir tavada kavuruluyordu. Ardından unla terbiye edilerek tarçın ve karabiber ilavesi ile servis ediliyordu.

İlgili Yazılar

Yorum Yap