İstanbul’un tarihi semtlerinden biri olan Karaköy, günümüzde, sahip olduğu yeme-içme ve eğlence mekanları sebebiyle pek çok insanın vakit geçirmek için tercih ettiği semtlerin başında geliyor. Çünkü Karaköy, sanatla iç içe geçmiş sokakları ile sürekli olarak kendisini geliştirmeye ve yenilemeye devam eden yerlerden. Dolayısıyla söz konusu keyifli vakit geçirmek olduğunda pek çok İstanbullunun gözü de bu rotaya dönüyor!

 

Özellikle son birkaç yıl içerisinde; değişen dinamiği, tarihi dokusu ve yeni nesil kahve dükkanları ile Karaköy hayatımızın merkezine yerleşmiş durumda. İstanbul’un birçok semtinde bulamadığımız samimiyet ve hareketlilikle Karaköy sokaklarında sık sık karşılaşabiliyoruz. Peki övmelere doyamadığımız bu keyifli semtte bir gün geçirirken ne yemeli, ne yapmalı ve nereleri gezmeli?

Karaköy’de yapılması gereken ilk şeylerden biri hiç şüphesiz sahilde bulunan balıkçılardan birinde balık ekmek veya balık yemek olacaktır. Bir yandan balığınızı yerken bir yandan da eski İstanbul manzarasını seyretmek paha biçilemez bir keyif! Balık keyfinin ardından ise yaklaşık iki asırdır aynı yerinde hizmet veren ve Karaköy’ün en önemli değerlerinden olan Güllüoğlu’na uğrayarak ağzınızı tatlandırabilirsiniz.

karakoy sokaklari

Kısa bir lezzet turunun ardından Karaköy sokaklarını keşfetmeye başlayabilirsiniz. Karaköy sokaklarında simitçisinden küçük lokantalarına kadar esnaf ruhunu yaşatan birçok yer görmeniz mümkün. Karaköy’ün büyüleyici atmosferini sağlayan şeyler biraz da bunlar aslında. Bu sokaklarda yeni ve modern yapıların yanında konumlanmış tarihi ve heybetli binalar, eskiyle yeninin birlikteliğini oldukça iyi bir şekilde yansıtıyor.

Karaköy’de yapabileceğiniz bir diğer şey de elbette ara sokaklarda bulunan hediye dükkanları ve butikleri gezmek. Bu dükkanlarda tasarım ürünlerden kolyelere; salaş kıyafetlerden vintage eşyalara kadar ne ararsanız bulmanız mümkün.

karakoy_2

Karaköy sokaklarında keşfiniz sürerken küçük bir kahve molası verebilirsiniz. Mesela İstanbul’da birçok şubesi bulunan ve lezzetli kahveleri ile tercih sebebi olan Brew Coffee Works (Karaköy The Wings Hotel’in hemen altında bulunuyor) yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olabilir.

Sokakları keşfettikten ve lezzetli bir kahve ile gezinizi taçlandırdıktan sonra yapmanız gereken şey bizce bir Karaköy klasiği olarak grafitilerle süslenmiş duvarların önünde fotoğraf çektirmek! Son olarak bunu da yaptıktan sonra Karaköy ile ilgili söyleyebileceğimiz tek şey, ancak “Yine bekleriz” olabilir! 🙂

İlgili Yazılar

Yorum Yap