Milli tatlılarımızdan olan baklavanın tescilli merkezi Gaziantep’tir. Yani baklavanın makbulü, Antep usülü olanıdır. İncecik yufkaların arasına ceviz, Antep fıstığı, badem veya fındık konarak, şeker şerbeti ile tatlandırılması ile hazırlanan bu şahane tatlının öyle çok seveni vardır ki! Üstelik baklava, sadece ülkemizden değil, yabancı misafirlerimiz tarafından da ciddi şekilde ilgi görmektedir. Peki, hakkında daha nice övgüyü hak eden baklavanın en iyisini İstanbul’da nerede bulabiliriz? İşte bu muhteşem lezzeti en güzel haliyle tadabileceğiniz İstanbul’un en iyi baklavacıları!

 

  1. Karaköy Güllüoğlu

Karaköy Güllüoğlu, İstanbul’un ilk fırınlı baklavacı dükkanıdır. Uzun yıllardır aynı şubesinde hizmet veren mekânın baklavası dışında; şöbiyet, burma, kadayıf ve sütlü nuriye gibi tatları da son derece lezzetlidir.

Adres: Rıhtım Cad., Katlı Otopark Altı, No:3/4, Karaköy

 

  1. Kafadaroğlu Baklava

Beşiktaş’taki küçük mekânında yarım asırdır hizmet veren Kafadaroğlu Baklava, Antep usulü baklavanın en güzel halini sunar konuklarına. Günlük çıkan ve çoğu zaman sıcak servis edilen çıtır çıtır baklavası ve şöbiyeti, mutlaka denemeye değerdir.

Adres: Sinanpaşa Mah., Ortabahçe Cad., No: 21/G, Beşiktaş

 

  1. Fıstıkzade

Ataşehir, Acıbadem ve Çengelköy’de şubeleri bulunan Fıstıkzade, iri taneli bol fıstıklı baklavası ile İstanbul’un en iyi baklavacıları arasında yer almaktadır. Şirin bir dekorasyona sahip mekânda baklava çeşitlerinin en leziz halini tatmak mümkündür.

Adres: Acıbadem Mah., Acıbadem Cad., Gül Apt., No:186/A1, Üsküdar

 

  1. Köşkeroğlu

İlk şubesi baklavanın merkezi Gaziantep’te kurulan Köşkeroğlu, sonrasında İstanbul’da da dört adet şube açmıştır. Baklava ve şöbiyetin yanı sıra kebap ve lahmacunları ile de oldukça ünlü olan mekânda, baklava severler en leziz baklavayı düşünmeden tadabilirler.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mah., Mumhane Cad., No:2/3, Beyoğlu

 

  1. Gaziburma

Antepli iki kardeş tarafından açılmış olan mekân, İstanbul’da fıstıklı baklavanın en iyi adreslerindendir. Eğer siz de baklavaya bayılıyorsanız Pendik’te iki şubesi bulunan Gaziburma’nın özel baklavasını mutlaka tatmalısınız.

Adres: Batı Mah., Dr. Orhan Maltepe Cad., No: 52/A, Pendik

 

  1. Pare Baklava Bar

Nişantaşı’nda bulunan Pare Baklava da İstanbul’un en iyi baklavacılarından biri. Tatlının yanı sıra Antep kahvaltısı da sunulan mekânda özellikle çıtır çıtır baklavayı mutlaka deneyin deriz.

Adres: Teşvikiye Mah., Şakayık Sok., No:32, Nişantaşı

 

  1. Kaşıbeyaz Baklava

İstanbul’un en iyi baklavacıları listesinde yer almayı sonuna kadar hakeden Kaşıbeyaz Baklava, havuç dilim baklavası kadar sütlü nuriyede de iddialı! Baklava severlerin özellikle Nispetiye şubesine mutlaka uğramasını öneririz!

Adres: Nispetiye Mah., Aytar Cad., No: 31/C, Beşiktaş

 

  1. Emiroğlu Baklavacısı

Emiroğlu Baklavacısı, bilinen baklava zincirlerinden olmasa da aslında İstanbul’un en iyi baklava yapan mekanlarından birisi. Mekânda baklavanın yanı sıra lezzetli börek çeşitleri de bulunuyor.

Adres: Murat Reis Mah., Nuh Kuyusu Cad., No: 289/A, Üsküdar

 

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap