Güzel ülkemiz, iklim çeşitliliği nedeniyle son derece verimli topraklara sahiptir. Ülkemizin sahip olduğu bu verimli topraklar ise üzerinde sayısız meyve ve sebzenin yetişmesine olanak tanır. Zaten bu zenginlik sebebiyle topraklarımız geçmişte sayısız topluluk tarafından tercih edilmiş ve birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İşte gerek sahip olunan bu tarihi zenginlik gerekse verimli topraklar, ülkemizde oldukça zengin bir mutfağın oluşmasını sağlamıştır. Ülkemizde neredeyse her şehirde mutlaka tatmanız gereken birbirinden farklı lezzetler vardır. Biz bu yazımızda bu farklı lezzetleri tadabileceğiniz İstanbul restoranlarına yer vereceğiz. İşte uzaklara gitmeden ülkemizin farklı bölgelerine ait özgün tatlar tadabileceğiniz o restoranlar!

 

  1. Karadeniz lezzetleri için “Hayvore”

 

Taksim’de bulunan Havyore, günün her saatinde Karadeniz mutfağı severler tarafından yoğun ilgi gören bir restoran. Mekânın menüsünde ise Karadeniz’den özel olarak getirilen lezzetlerle hazırlanmış birçok Karadeniz yemeği ve pide çeşitleri bulunuyor. Meraklıları için belirtmekte fayda var: Havyore Lazca’da “Ben buradayım” anlamına geliyor.

Adres: Kuloğlu Mah., Turnacıbaşı Sok., No:4, Beyoğlu

 

  1. Ege lezzetleri için “Kydonia”

 

Beşiktaş’ta bulunan Kydonia oldukça zengin bir balık menüsüne ve lezzetli meze çeşitlerine sahip. Benzersiz Ege lezzetlerini layığıyla tadabileceğiniz Kydonia’da üstelik son derece hoş bir deniz manzarası bulunuyor.

Adres: Kuruçeşme Mah., Muallim Naci Cad., No:107, Beşiktaş

 

  1. Akdeniz lezzetleri için “Lacivert”

 

İstanbul’un en iyi boğaz manzarasına sahip Lacivert, menüsünde Akdeniz mutfağının birbirinden leziz tatlarını barındırıyor. Bu şık restoran ağırlıkla deniz ürünleri, tavuk ve ördek seçeneklerinin de bulunduğu, Akdeniz mutfağından beslenen özgün bir menüye sahip.

Adres: Anadolu Hisarı Mah., Körfez Cad., No:57/A, Beykoz

 

  1. Doğu Anadolu lezzetleri için “Hamdi Restaurant”

 

Eminönü’nde yer alan Hamdi Restaurant, İstanbul’da en iyi kebabın adreslerinden biri. Restoranın sahibi Hamdi Arpacı 1960’larda Urfa’dan İstanbul’a geliyor ve ufak bir tezgâhta kebap satmaya başlıyor. Kebaplarının çok beğenilmesinin ardından ise bugünkü binasına taşınarak işleri büyütüyor. Doğu Anadolu lezzetlerini en muhteşem haliyle tadabileceğiniz restoranın menüsünde sizleri kebaplar dışında ayrıca tavuk ve balık ürünleri, soğuk mezeler, tatlılar gibi lezzetler de bekliyor.

Adres: Rüstem Paşa Mah., Tahmis Cad., Kalçin Sok., No:11, Eminönü

 

  1. Güneydoğu Anadolu lezzetleri için “Çiya”

 

Güneydoğu Anadolu lezzetlerini sevenler için Çiya oldukça ideal bir restoran. Mekânın menüsünde başta Antep mutfağı olmak üzere borani, mumbar gibi çeşitli Güneydoğu Anadolu lezzetleri bulunuyor.

Adres: Caferağa Mahallesi, Güneşlibahçe Sokak, No:43, Kadıköy- İstanbul

 

  1. İç Anadolu lezzetleri için “Delimonti”

 

Bomontiada’nın içerisinde yer alan Delimonti, oldukça özgün bir Anadolu mutfağı. Mekânda geleneksel lezzetler modern bir sunum ile karşınıza çıkıyor. Delimonti’nin menüsünde ise sizleri kahvaltıdan ana yemeğe kadar geniş bir yelpazede çeşitli Anadolu lezzetleri bekliyor.

Adres: Merkez Mah., Birahane Sok., No:1, Şişli

 

  1. Marmara lezzetleri için “Sandzak Restaurant”

 

Marmara bölgesi mutfağı dendiğinde karşımıza karma ancak bir yandan da yerelliğini korumuş çok çeşitli lezzetler çıkıyor. Ege ve Akdeniz’in zengin kültürü, Karadeniz’in pratik ama lezzetleri yemekleri, Anadolu’nun bol tahıllı lezzetleri, Doğu’nun etli lezzetleri gibi zengin bir içerik Marmara Bölgesi’nde bir araya geliyor. Elbette Trakya’nın Balkan kökenli lezzetlerini de unutmamak gerek! İşte Sandzak Restaurant, menüsünde başta Balkan lezzetleri olmak üzere ızgara çeşitleri, salata çeşitleri ve meze çeşitleri gibi tatlar sunuyor. Eğer siz de böyle tatlardan hoşlananlardansanız Sandzak sizin için ideal bir seçim olabilir.

Adres: Batı Mah., Pendik Sahil Yolu, Marin Türk AVM, D:E Blok, No:4, Pendik

İlgili Yazılar

Yorum Yap