Karadeniz mutfağı, Türk mutfağının içinde ayrı bir öneme sahiptir. Hem göze hem de damağa hitap eden birbirinden güzel lezzetleri Karadeniz mutfağında bulmak mümkündür. Eğer siz de İstanbul’da yaşayan bir Karadenizliyseniz veya Karadeniz mutfağına bayılıyorsanız biraz sonra vereceğimiz Karadeniz’e özgü lezzetlerin bulunduğu bu restoranlara mutlaka gidin. İşte mıhlamasından Laz böreğine İstanbul’da Karadeniz mutfağının en lezzetli 8 adresi.

kuymak

Nalia

İstanbul’da birden fazla şubesi bulunan Nalia, geleneksel tatları modern sunumlarla servis ediyor. Çayeli kuru fasulyesi, karalahana çorbası, mıhlama, kıtır mantı ve hamsi yemekleri mekânın en sevilenleri arasında. Ayrıca mekânın dekorasyonu da oldukça şık.

Adres: Yalçın Koreş Cad. No:2/3 Güneşli- İstanbul

 

Nur Abla Karadeniz Sofrası

Çekmeköy, Tepeüstü ve İkitelli’de şubeleri bulunan Nur Abla Karadeniz Sofrası, İstanbul’da Karadeniz Mutfağı sevenlerin uğrak noktalarından bir tanesi. Yıllardır samimiyeti koruyan mekânın hamsili pilavı, mıhlaması, karalahana sarması ve fasulye turşu kavurması favoriler arasında.

Adres: Merkez Mah. Nefer Sk. No: 15 Çekmeköy- İstanbul

 

Anzer Sofrası

Sarıyer’de bulunan Anzer Sofrası, sıcak bir dekorasyona sahip. Eğer bu samimi yer ziyaret edilecek ise mutlaka kuru fasulye yenmeli. Tabii ki bu lezzetler dışında mıhlama ve Rize kavurması da mutlaka tadılmalı. Muhteşem bir manzaraya sahip olan mekânda tüm masanızın donatıldığı aşırı lezzetli kahvaltılar da var.

Adres: Cumhuriyet Mahallesi Kefeliköy Bağlar Yolu Sk. No:5 34457 Sarıyer/İstanbul

hamsi-pilav

Laz İstanbul

Kadıköy’de bulunan Laz İstanbul, Karadeniz mutfağının seçme lezzetlerini bulabileceğiniz bir mekân. Pideleri leziz mi leziz bu mekânda Sürmene pidesi ve kavurmalı pide açık ara önde. Bunlara ek olarak kara lahana sarması, turşu kavurma ve Çayeli kuru fasulye mutlaka tadılması gerekenler arasında.

Adres: Osman Ağa Mah. Halitağa Cad. Vahap Bey Sok. No:14/A Kadıköy- İstanbul

 

Muhlama Karadeniz Mutfağı

İstanbul’un muhteşem boğaz manzarasına karşı en lezzetli Karadeniz yemeklerini yemek istiyorsanız mekânınız Muhlama Karadeniz Mutfağı! Ahşap bir tasarıma sahip olan mekânda hamsili pilav, Karadeniz pideleri, turşu kavurma gibi lezzetler sevilenler arasında. Mekânda lezzetli mi lezzetli serpme kahvaltılar yapmanız da mümkün.

Adres: Kavacık Mahallesi Cumhuriyet Cad. No:131 Görele Köyü/Beykoz- İstanbul

 

Havyore

15 yıldır Beyoğlu ve Asmalımescit’te yer alan Havyore Lazca’da ”Buradayım” anlamına geliyor. Odun ve mısır ekmeğini bolca göreceğiniz mekânda açık büfe alanı yer alıyor. Mekânın gözdeleri arasında mıhlama, pazılı yumurta ve otlu kaygana yer alıyor. Mekânda Giresun ezmesi ve balkabağı tatlısı gibi muhteşem lezzetleri bulmanız da mümkün.

Adres: Kuloğlu Mahallesi Turnacıbaşı Sk. No:4, 34433 Beyoğlu- İstanbul

pide

Klemuri Lokanta

İstiklal Caddesi’nde yer alan Klemuri, sizleri muhteşem lezzetleriyle adeta Karadeniz’de hissettiriyor. Aile sıcaklığını hissedeceğiniz mekân oldukça samimi bir şekilde dekore edilmiş. Klemuri’de hamsili pilav ve silor adı verilen Karadeniz mantısı mutlaka tadılması gerekenler arasında. Ayrıca Klemuri’nin tüm lezzetleri oldukça doyurucu.

Adres: Kâtip Mustafa Çelebi Mahallesi Tel Sk., No:2 Beyoğlu- İstanbul

 

Sisore Karadeniz Pide ve Yöresel Yemekler

Kavacık’da 200 yılından beri hizmet sunan Sisore Karadeniz; pidesi, hamsi kuşu ve Laz böreğini en iyi yapan mekanlar arasında. Burada yapılan lezzetlerin birçoğu Karadeniz’den getirilen hamsi, kavurma ve peynirle hazırlanıyor. Mekânın ismi ise Lazca’da ”Sen neredesin?” anlamına geliyor.

Adres: Kavacık Mahallesi Orhan Veli Kanık Cad. No:84 34810 Beykoz/İstanbul

İlgili Yazılar

Yorum Yap