Çok geniş bir mutfak kültürüne sahip olduğumuzdan başka kültürlerin mutfaklarına pek sıra gelmez. Ancak bir kez farklı kültürlerin lezzetleriyle tanışmaya başladığınızda ise merakınızın ardı arkası kesilmez. Çünkü dünyanın dört bir yanında birbirinden güzel yemeklerin farkına varır, lezzetin coğrafyasını keşfe başlarsınız. Neyse ki bu lezzetleri İstanbul’da ayağımıza getiren birçok güzel restoran bulunuyor. Keşfe bu restoranlardan başlayabilirsiniz.

 

1924 / Rus Mutfağı

İstanbul’un en eski restoranlarından biri olan mekan hem Rus yemekleri hem de tarihiyle oldukça meşhur. Çünkü mekanın müdavimleri arasında Atatürk, Agatha Christie ve Mata Hari gibi oldukça iddialı isimler bulunuyor. Bu atmosferde önünüze gelen yemeklerin hepsi birbirinden şahane. Özellikle Ruslara özel pancar çorbasıyla başlayıp, Kievsky tavuk ya da Faberge gibi özel lezzetlerle devam edebilirsiniz.

 

Tandoori / Hint Mutfağı

İnsanları gibi mutfakları da renkli bir millet varsa onlar da Hintlilerdir. Bu coğrafya bol baharat ve farklı tatla temsil edilir. Hint mutfağının İstanbul’daki en iyi restoranlarından biri ise şüphesiz ki Tandoori’dir. Beşiktaş’ta bulunan Tandoori’de özellikle Kuzu Vindaloo ve Chicken Tikka’yı mutlaka denemelisiniz. Peynirli ve sarımsaklı ekmeklerini soslara bana bana yemekten ise kendinizi alamayacaksınız.

 

La Paz Café Bar / Latin Amerika Mutfağı

Latin Amerika’ya tutkuyla bağlı olan ancak bir türlü bavulunu toplayıp, Peru’dan Arjantin’e uzun bir yolculuğa çıkamayanlar için hizmet ayağınıza geldi. Bu muazzam kültürün tüm lezzetleri La Paz Café Bar’da damağınıza ulaşıyor. Burrito’dan Fajita’ya, Nachos’tan Empanada’ya birçok Latin Amerika Mutfağı yıldızının en iyi örneklerini burada tadabiliyorsunuz. Yapmanız gereken tek şey Kadiköy’e doğru yola çıkmak.

 

Galata House / Gürcü Mutfağı

Rus ve Gürcü Mutfağı’nın en güzel örneklerini tadabileceğiniz bu mekan Galata’da yer alıyor. Galata Kulesi’nin sokağında tarihi koklarken damağınızda da bu lezzetleri hissedebilirsiniz. Özellikle dillere destan Gürcü mantısı Hingali’yi denemelisiniz. Bunun yanında Ostri, Çakapuli ve Baje gibi yemekler de sizi Gürcistan’ın ortasına bırakacak.

 

Boşnjak Mutfak / Boşnak Mutfağı

Börekleri ve çorbalarıyla dünyaya nam salmış Boşnak Mutfağı’nın İstabul’daki en iyi temsilcisi şüphesiz ki her bir yemeği ayrı lezzetli olan Boşnjak Mutfak’tır. Öncelikle memlekete özel Begova çorbasıyla giriş yaptıktan sonra Kaymaklı Biber Turşusu ve kuru et tabağıyla damağınızı tatlandırıp, İsli Kuru Etli Kuru Fasulye gibi efsane bir lezzetle noktayı koyabilirsiniz. Ancak nokta koymak çok kolay değil, onu belirtelim.

 

Asuman / İran Mutfağı

Bizim damak tadımıza oldukça yakın bir mutfak olan İran Mutfağı’nın İstanbul’daki en iyi örneklerinden biri şüphesiz Aksaray’da yer alan Asuman’dır. Safranlı, zereşkli pilav ve Tebriz köftesi restoranın yıldız yemeklerinden sadece ikisi. Daha da ileri gitmek istiyorsanız, dana yahnisi Ghorme ve Celokebap’ı deneyebilirsiniz.

 

Semeni / Azeri Mutfağı

Azeri bir aile tarafından işletilen bu güzel mekanda her şey o kadar zevkli ki, midenizden önce gözleriniz doyuyor. Üzerine bir de o güzel otlardan ve baharatlardan yapılan yemekler gelince adeta mest oluyorsunuz. Mekanın en iddialı yemekleri arasında ise Ekşili Pilav, Çilov Kebap, Taş Köfte, Lahana Sarması gibi lezzetler geliyor. Fazlasıyla tatmin olmuş şekilde ayrılacağınız bir deneyime hazır olun.

 

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap