Ülkemizin en zengin mutfaklarından biri olan Gaziantep mutfağı, yalnızca Türkiye’nin değil dünyanın da en değerli mutfaklarındandır. Bu nedenle Antep sofralarının sadece baklavası ve kebabıyla değil; diğer dillere destan yemekleriyle de anılması gerekir. Antep mutfağında lezzetiyle büyüleyen, kendine has özellikleriyle akıllara kazınan birçok yemek çeşidi vardır. İşte dillere destan lezzetiyle Gaziantep sofrasından 10 yemek!

 

  1. Baklava

baklava
Gaziantep dendiğinde ilk akla gelen lezzet hiç şüphesiz baklavadır. Antep baklavası öylesine lezzetlidir ki, başka hiçbir yerde yediğiniz baklavaya benzemez! İçinde bolca Antep fıstığı vardır ve ne kadar fazla yerseniz yiyin şerbeti asla içinizi baymaz.

 

  1. Katmer

Gaziantep sofrasının bir diğer vazgeçilmez tatlısı da katmerdir. İncecik açılmış hamurun içine bolca Antep fıstığı, kaymak ve şeker konularak fırında nar gibi kızartılan bu harika lezzet, genelde kaymakla servis edilir. Bu leziz tatlı, yemeklerden sonra yenilebileceği gibi yemeklerden önce de yenmektedir.

 

  1. Simit kebabı

Simit kebabı, kebap diyarı Antep’in en sevilen kebap çeşitlerindendir. Bulgur ve kıymanın güzelce yoğurulması; içerisine ise soğan, Antep ve çam fıstığı katılmasıyla hazırlanan bu benzersiz lezzetin en güzel hali, tabii ki Antep’te yenir.

 

  1. Hedik

Keşkeğe benzeyen bu meşhur Antep yemeği; nohut, buğday ve kuş üzümü ile hazırlanır. Zaman zaman içerisine et ya da tavuk konarak da servis edilebilen bu hoş lezzetin önce sadesini denemenizi öneririz.

 

  1. Lebeniye çorbası

Kıyma, nohut, buğday ve süzme yoğurt ile hazırlanan bu leziz çorba, yayla çorbasına benzetilse de aslında bir hayli farklıdır. Bu lezzetli çorba, yemeklerden önce içilebilecek en özel çorbalar arasında yer alır.

 

  1. Alinazik

ali nazik

Güzel yemek anlamına gelen Alinazik, Antep sofralarının en sevilen yemeklerindendir. Hünkarbeğendiye benzerliğiyle dikkat çeken bu leziz yemeği bir de Antep’te yemenizi öneririz.

 

  1. Sarımsak kebabı

Antep sofralarının sevilen kebap çeşitlerinden biri de sarımsak kebabıdır. Taze sarımsakların içine yerleştirilen etlerin şişlere geçirilerek pişirilmesiyle hazırlanan bu benzersiz lezzet, üzerine dökülen nar ekşisi ile bambaşka bir hal alır.

 

  1. Malhıtalı köfte

Mercimek köftesine benzeyen bu lezzetli Antep yemeğinde, bulgur oranı mercimeğe göre daha fazla olur. Ayrıca kullanılan bulgur da çiğ köftelik ince bulgurdur. Tüm bu ayırt edici özellikleri, Malhıtalı’yı, mercimek köftesinden çok daha özel bir lezzet haline getirmektedir.

 

  1. Muhammara

Muhammara

Birçok yörede acuka olarak isimlendirilen muhammara, Antep sofralarında kahvaltılık sos olarak tüketilmektedir. İçerisinde bulunan ceviz, domates ve biber salçası; zeytinyağı ve kişniş ile bir araya gelerek benzersiz bir sos ortaya çıkarır.

 

  1. Şekerli pide

Antep sofrasının bir diğer dillere destan lezzeti de şekerli pidedir. Kıtır kıtır pide hamurunun üzerine tuzsuz peynir ve şeker eklenmesiyle hazırlanan bu benzersiz lezzet, tatlı olarak da yemek olarak da tüketilebilir.

 

İlgili Yazılar

Yorum Yap